Palestinske kvinner i den israelske masseslakt; folkemordet som Staten Israel bedriver, er ikke bare offer for Israels terror! De er en ressurs i den strid som palestinerne fører for fred, likeverd og rettferd i Palestina! All ære til dem!
Er det lov til å sitere et par linjer fra den norske nasjonalsang? Om kamp for norsk selvstendighet og uavhengighet? Mot fremmed okkupasjon – fra Tyskland? Og nazistisk tenkning vi skulle akseptere?
Liksom palestinsk selvstendighet, rett og uavhengighet for palestinerne er oppgaver nå. Mot sionistisk, rasistisk, voldelig tenkning skal godtas? Vi har kvinner i fokus.
Norsk strid mot tysk okkupasjon og nazistisk tenkning
– Kvinner deltok i krigen, om ikke i samme antall som menn. (Varden) – Mange norske kvinner hadde hovedansvaret for å skaffe klær og mat på bordet til familien. Noe som var essensielt i kampen for å overleve i en tid med rasjonering og matmangel. (Professor Bjørg Evjen.)
Palestinsk strid mot israelsk okkupasjon og sionistisk tenkning
Så var det den norske nasjonalsangen, med et par strofer om kvinner:
«Kvinner selv stod opp og strede, som de vare menn …» (Ja, vi elsker dette landet.). Som kvinner i Gaza:
Av Trond Ali Linstad